اعتماد به نفس چیست و نشانه های افزایش یا کاهش اعتماد به نفس کدام اند؟

اعتماد به نفس چیست؟ روش افزایش اعتماد به نفس | بهاره نام یار

من بهاره نامیار، روان شناس بالینی در این مقاله در خصوص مبحث اعتماد به نفس و نشانه های افزایش و کاهش آن صحبت می کنم. با من همراه باشید.

تعریف

 اعتماد به نفس به عنوان یکی از عوامل مهم در موفقیت و رضایتمندی در زندگی شناخته شده است. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، به راحتی با چالش‌ها مقابله کرده و به دستاوردهای بزرگی دست می‌یابند.

اما برخی افراد ممکن است با کمبود اعتماد به نفس مواجه شوند که می‌تواند تأثیرات منفی بر روی زندگی شخصی و حرفه‌ای آنها داشته باشد. همان طور که از نام اعتماد به نفس پیداست، اعتماد بن نفس به زبان ساده یعنی من به ذاته به توانمندی های خودم و آنچه عملکرد من محسوب می شود،قدرت و توانایی های فردی خودم، ایمان و اعتماد کامل دارم.

 اعتماد به نفس می‌تواند در تمامی جوانب زندگی تأثیرگذار باشد، از روابط شخصی و اجتماعی گرفته تا موفقیت در کار و تحصیلات.

چه زمانی شکل می گیرد؟

 اعتماد به نفس(+) در زمان کودکی شکل می‌گیرد و تجربیات و تعاملات اولیه با خانواده و محیط اطراف تأثیر بسزایی در آن دارند. یک کودک که در محیطی محبت‌آمیز و حمایت‌کننده بزرگ شود، احتمالاً اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. اما در مواقعی که کودک مورد ضرب و جرح قرار گیرد یا احساس رفض و نادیده‌گرفته شدن کند، اعتماد به نفس او آسیب می‌بیند.

مولفه های تاثیرگذار بر اعتماد به نفس

تجربه‌های گذشته

تجربه‌های مثبت و موفقیت‌های قبلی می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس کمک کنند، در حالی که تجربه‌های منفی و شکست‌ها ممکن است اعتماد به نفس را کاهش دهند. هر چقدر تجربه های مثبت بیرون از فرد زیاد باشد، می تواند دانتظار داشته باشد که اعتماد به نفس بالاتری را تجربه کند.

در حالی که اگر فرد شکست های متعدد، فقدان های مستمر و بحران و فشارهای زندگی را یکی پس ازدیگری پشت سر گذاشته باشد، احتمال اینکه بر روی اعتماد به نفس فرد تاثیر منفی بگذارد، زیاد است. اما از این موضوع می توان به نفع اعتماد به نفس سود جست.

اینکه فرد با اعتماد به نفس بالا از تجارب گذشته درس های زیادی می گیرد و سعی می کند علاوه بر اینکه در قدم های بعدی آن ها را انجام ندهد، به دیگران هم یاد آوری می کند که راهی که من رفتم قطعا به جایی نمی رسد. این گونه است که تجارب ناکامی های ما و شکست های ما مقدمه پیروزی های بعدی می شود.

 پشتوانه اجتماعی

اعتماد به نفس در خانواده | اعتماد به نفس در مدرسه | بهاره نام یار

 

حمایت و تأیید از سوی خانواده، دوستان و افراد مهم در زندگی می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس کمک کند. هر چقدر میزان حمایت های اجتماعی چشمگیر و در خور توجه باشد ( میزان آن را از برآورده شدن خواسته ها و نیازهای فرد می توان ارزیابی کرد)، میزان اعتماد به نفس در فرد افزایش می یابد.

در حالی که نقطه عکس آن زمانی است که میزان حمایت های دریافتی از آدم های مهم زندگی یک آدم، قدر کم، بی کیفیت و ضعیف است که از همان کودکی اعتماد به نفس فرد ضربه مهلکی می خورد. در این مواقع دچار کمبود اعتماد به نفس می شود.

خودشناسی

شناخت دقیق از خود، قوانین و ارزش‌های شخصی، توانایی‌ها و محدودیت‌ها، نقاط قوت و ضعف، درک صحیح از توانمندی های فردی، میزان خوشبینی و خودپنداره مثبت می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس کمک کند.

خود کنترلی و تنظیم هیجانات

توانایی مدیریت هیجانات و خودکنترل، اعتماد به نفس را تقویت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا در مواجهه با موقعیت‌های استرس‌زا و دشوار، آرامش خود را حفظ کنید. اگر از آن دسته از افراد هستید که به میزان کافی توانایی کنترل هیجانات را ندارید،به ذاته یک فرد عصبی و پرخاشگری هستید و تا یکی به شما چپ نگاه می کند، تا او را سر جایش ننشانده اید آرام نمی شوید، این موضوع می تواند در کاهش اعتماد به نفس تاثیر بگذارد. به این نحو که به مرور دایره روابط تان محدودتر شده و همین موضوع، باعث می شود تمام ایرادات را به خود و عملکردتان نسبت دهید.

نشانه های افزایش اعتماد به نفس در افراد

اعتماد به نفس چیست و چرا اهمیت دارد؟ | بهاره نام یار

اعتماد به نفس چیست و چرا اهمیت دارد؟ | بهاره نام یار

ارتباطات مؤثر: این افراد توانایی برقراری ارتباطات مؤثر و موثر را دارند و به راحتی می‌توانند نظرات و احساسات خود را به دیگران بیان کنند.

تحمل شکست: افراد با اعتماد به نفس، توانایی تحمل شکست را دارند و از آن به عنوان یک فرصت برای رشد و یادگیری استفاده می‌کنند.

اتخاذ تصمیمات: افراد با اعتماد به نفس، توانایی اتخاذ تصمیمات درست را دارند و به راحتی مسئولیت تصمیمات خود را بر عهده می‌گیرند.

پشتکار و تلاش: افراد با اعتماد به نفس، توانایی پشتکار و تلاش برای رسیدن به اهداف خود را دارند و در مواجهه با مشکلات و موانع، تسلیم نمی‌شوند.

اعتماد به دیگران: افراد با اعتماد به نفس، به دیگران اعتماد دارند و به راحتی قابلیت همکاری و همراهی را با دیگران نشان می‌دهند.

بهاره نام یار وب‌سایت
این بار آمده ام تا ماندگار شوم...! جاودانگی بهترین است. ولو فقط با یک جمله ی ساده. آن یک جمله می شود اثر انگشت تو در دنیایت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *