بهاره نام یار

موانع ارتباطی (قسمت سوم)

مقصر شمردن دیگری

معمولاً وقتی دو نفر با هم شروع به صحبت می کنند، شاهد این هستیم که یک نفر دنبال این است که به طریقی طرف مقابل را مقصر جلوه دهد. این مدل افراد، جزء افرادی هستند که اصلا گوش شنوایی ندارند. تنها منتظر تمام شدن حرف طرف مقابل هستند تا حرف خود را ثابت کنند. همیشه خودشان را بی تقصیرترین فرد روی زمین جلوه می دهند. در حالی که بقیه همه مشکل دارند. همه ایراد دارند. این بقیه هستند که سر او کلاه می گذارند. این بقیه هستند که با او بد مدارا می کنند. این گونه افراد، خود را مبرّا از هر گونه خطا و اشتباه می دانند و ارتباطی  که برقرار می کنند معمولاً با موانع گوناگونی مواجه است.

ارائه راه حل

گاهی آدم ها فقط می خواهند تا از سمت دیگری شنیده شوند. در حالی که طرف مقابل به محض اینکه حرف های او را می شنود، دنبال راه حل دادن است. این مدل رفتارها ممکن است فرد گوینده را کلافه کند. معمولاً در این مواقع در ادامه صحبت، افراد سکوت می کنند و هیچ حرفی نمی زنند. این نیز یکی دیگر از موانع مهم ارتباطی محسوب می شود.

توصیه ای که اینجا می توان کرد این است که حدادالمکان تا زمانی که شخص از شما راه حل نخواسته از ارائه راه حل بپرهیزید.

برچسب زدن

مواقعی پیش می آید که افراد انگ و برچسب زنی را سرلوحه خود قرار می دهند. بدین معنا که به محض دیدن رفتاری از فرد که احتمالاً اتفاقی بوده و ممکن نیست دوباره تکرار شود، شروع به برچسب زنی به فرد مقابل می کنند. مواردی از قبیل ” همیشه این طور هستی”، “تو آدم بی عرضه ای هستی”، “تو دروغ گو هستی” ،” تو دست و پاچلفتی هستی” و… مثال هایی از برچسب های رایج افراد است. این در حالی است که ممکن است شخصی یک یا دوبار در زندگی دچار مسائلی شود که مجبور به دروغ گفتن باشد (که البته درست نیست) و یا از پس کاری برنیاید و… . اما دلیل نمی شود که همیشه همین گونه باشد و متاسفانه توسط اشخاص برچسب دروغ گو، یا بی عرضه و… به او زده می شود.

تهدید کردن

حتما شنیده اید که افراد به قطع همکاری، قطع مزایای کاری، قطع امکاناتی در منزل و… دیگران را تهدید می کنند. یک زوج را در نظر بگیرید که به محض اینکه دعوا می کنند، خانم تهدید می کند که من به منزل مادرم خواهم رفت و دیگر باز نمی گردم. آقا تهدید می کند که دیگر خرجی نمی دهم. دیگر این امکانات را فراهم نمی کنم. فلان وسیله را نمی خرم و… .

این نیز از موانع ارتباطی محسوب می شود که باید در افراد اصلاح شود.

توصیه:  به محض اینکه نزاع و مشاجره ای بین شما ایجاد شد، به هیچ عنوان از امکاناتی که برای فرد مقابل فراهم می کنید دست آویز رسیدن به اهدافتان نکنید. بکوشید راه چاره ای برای به حداقل رساندن مشکلات تان بیابید.

قطع کردن صحبت فرد مقابل

حتما تا بحال برایتان پیش آمده که موقع حرف زدن حرفتان را قطع کنند و وسط حرف تان به اصطلاح بپرند. به احتمال زیاد ناراحت و آزرده خاطر می شوید. ساده است. کافیست امتحان کنید. یک بار که با فردی در حال صحبت هستید، مدام وسط حرفش بپرید. ماجرای خود را یادآوری کنید و شروع به تعریف کردن ماجرایی مشابه ماجرای او کنید. می بینید که طولی نمی کشد تا کلافه شده و اعلام می کند که صبر کن تا حرفم به اتمام برسد.

این نیز یکی از موانع ارتباطی است که باید برطرف شود.

بی توجهی به احساسات فرد مقابل

گاهی پیش می آید که فردی هنگام صحبت کاملا به احساسات طرف مقابل بی توجه است. ممکن است ناراحتی کاملا هویدا باشد. اما نمی بیند. یا نمی خواهد ببیند. چون برایش مهم نیست. در این گونه موارد نیز مانع ارتباطی مهمی وجود دارد. باید سعی کنیم تا معنای پشت حرف های فرد را درک کنیم که این با تعامل درست با فرد مقابل میسر می شود. اگر ناراحت است، اگر حرفی دارد، اگر خوشحال است و… در حالت چهره نمایان می شود. فقط کمی دقت و صحبت درباره جزئیات احساسات یکدیگر لازم است تا افراد بتوانند کم کم برون ریزی کنند.

پایان

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.