گاهی فکر می کنیم که یک روان شناس برای موفقیت در مسیر شغلی خود، فقط و فقط نیازمند علم روان شناسی است.

اما باید بگویم : خیر. چنین چیزی از پایه غلط است. یک روان شناس علاوه بر علم و تجربه نیازمند ابزارهای دیگری نیز می باشد که شامل موارد زیر می شود:

 

فعالیت زیر نظر یک استاد معتبر و دانش آموخته درحوزه روانشناسی

این مسئله  در خصوص روان شناسان تازه کاری بکار می رود که نیازمند آموزش مداوم تحت نظارت فردی متخصص هستند.

 

مراجعه به روان شناس معتبر و مناسب برای رفع مشکلات فردی و جلوگیری از حمل مشکلات مراجعین در زندگی شخصی خود

گاهی به جهت مسئله انتقال و انتقال متقابل که در روان کاوی مطرح می باشد و یادداشت های بعدی در خصوص آن توضیح خواهم داد، نیاز است که خود روان شناس نیز به روان شناسی  با تجربه تر مراجعه نماید تا دغدغه های موجود در مراجعین، دغدغه های فردی و … با وی مطرح گردد تا روان شناس با ضمیری شفاف ترو ذهنی خالی ، بدون هیچ گونه قضاوت و پیش فرضی، به سراغ جلسه های درمانگری برود.

 

ورزش و نرمش

در این مورد اصلا نیازی نیست که یک ورزشکار حرفه ای شوید. همین که بتوانید در کنار برنامه های روزانه، یک ورزش سبکی انجام دهید، بار و فشار روانی ناشی از حجمه ی درد مراجعین کمتر و کمتر می شود. زیرا ورزش در بدن هورمون نشاط تولید می کند.

 

کوه نوردی و رفتن به طبیعت

بسیاری از محققین بر سر این موضوع به توافق رسیده اند که گوش دادن به موسیقی خام طبیعت ( صدای رودخانه، صدای پرنده های روی رخت، صدای خش خش برگ های پاییزی، صدای امواج دریا و حتی صدای سوختن چوب در آتش،) در درازمدت می تواند به آرامش روحی کمک کند. طبیعت را جدی بگیرید.

 

 مطالعه آزاد و شعر خوانی( مطالعه ای که صرفا به جهت لذت باشد و شوق زیستن بدهد).

خیلی از مواقع ما روان شناسان فقط و فقط به عناوین کتاب های علمی چسبیده ایم و همان جایی که هستیم، جا خشک کرده ایم. در حالی که ما به عنوان یک ایرانی، ادبیات بسیار غنی و رشد یافته ای داریم که با راهنمایی گرفتن و یک گشت و گذار ساده در اینترنت به راحتی می توانیم با مترجمین خبره و نویسندگان بسیاری در حوزه های متنوع تر آشنا شویم .فقط کافیست برای این موضوع وقت گذاشت.

 

شرکت در جمع افراد مختلف و تعاملات اجتماعی برای آشنایی با فرهنگ های متعدد

ما به عنوان روان شناس نیاز داریم با فرهنگ و اقلیم مردمان سرزمین مان، در جمع  افراد بیشتر آشنا شویم.

 

گوش کردن به پادکست های آموزشی 

گاهی باید این تصور از پیش تعیین شده و کاملا محدود کننده را دور ریخت که همه ی آدم ها باید مدرک خاصی داشته باشند و … . گاهی سخن برخی افراد آن قدر مفید است که نیاز است شنیده شود و به کار گرفته شود. درهای مغرمان را جهت یادگیری موارد بیشتر، همواره بگشاییم.

 

مدیتیشن کردن 

مراقبه یا مدیتیشن و تمرینات تنفسی از مواردی هستند که در این دنیای پر هیاهو، همیشه به داد یک روان شناس می رسد.

 

ماساژ درمانی

این مورد هم به سلامت جسم و هم به سلامت روح انسان کمک می کند. در جایگاهی که منِ روان شناس ساعت ها باید پشت میز یا روی صندلی بنشینم و گوش کنم و انعکاس دهم، عضلات نیاز به ماساژ دارند. لطفا جدی بگیریم.

 

رسیدگی به زیبایی پوست و مو و …

این مورد هم بسیار در حیطه ی شغلی ما کمک کننده می باشد. نه تنها اعتماد به نفس از دست رفته ی احتمالی را باز می گرداند، بلکه به علت اینکه یک روان شناس باید کاریزمای خاصی در کلام، ظاهر و … داشته باشد این مورد نیز بسیار به روند کار کمک می کند.این مورد را با آرایش های غلیظ و از حد گذشته یا عمل های افراطی و وسواس گونه ی زیبایی اشتباه نگیرید. زیبایی هم اگر از حد بگذرد، ارزش خود را از دست می دهد.